Campionatul European de Scrimă din 2004
Campionatul European de Scrimă din 2004 s-a desfășurat în perioada 29 iunie-4 iulie la Copenhaga în Danemarca.
Rezultate
Masculin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Spadă | Christoph Marik (AUT) | Rémy Delhomme (FRA) | Robert Andrzejuk (POL) Pavel Kolobkov (RUS) |
Spadă pe echipe | Elveția Marcel Fischer Benjamin Steffen Fabian Kauter Dominik Saladin | Polonia Robert Andrzejuk Tomasz Motyka Adam Wiercioch Krzysztof Mikołajczak | Suedia Fredrik Nilsson Magnus Malmgren Robert Dingl Paul Fogelberg |
Floretă | Richard Breutner (GER) | Renal Ganeev (RUS) | Michael Ludwig (AUT) Andrzej Witkowski (POL) |
Floretă pe echipe | Rusia Iuri Molcian Viaceslav Pozdniakov Renal Ganeev Ruslan Nasibullin | Polonia Tomasz Ciepły Andrzej Witkowski Sławomir Mocek Wojciech Szuchnicki | Italia Marco Ramacci Matteo Zennaro Andrea Baldini Giuseppe Alongi |
Sabie | Stanislav Pozdniakov (RUS) | Marcin Koniusz (POL) | Serghei Șarikov (RUS) Aleksei Iakimenko (RUS) |
Sabie pe echipe | Rusia Serghei Șarikov Aleksei Iakimenko Stanislav Pozdniakov Aleksei Diacenko | Polonia Maciej Tomczak Rafał Sznajder Adam Skrodzki Marcin Koniusz | Ucraina Volodîmîr Kaliujni Oleh Șturbabin Volodîmîr Lukașenko Vladîslav Tretiak |
Feminin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Spadă | Natalia Konrad (UKR) | Anna Sivkova (RUS) | Hajnalka Tóth (HUN) Oksana Ermakova (RUS) |
Spadă pe echipe | Rusia Tatiana Logunova Karina Aznavurian Anna Sivkova Oksana Ermakova | Ungaria Renata Fodor Hajnalka Tóth Dóra Kiskapusi Emese Szász | Polonia Beata Tereba Małgorzata Stroka Magdalena Kumiet Barbara Ciszewska-Andrzejewska |
Floretă | Laura Badea (ROU) | Svetlana Boiko (RUS) | Claudia Pigliapoco (ITA) Anna Rybicka (POL) |
Floretă pe echipe | România Roxana Scarlat Laura Badea Cristina Stahl Corina Indrei | Rusia Ekaterina Iușeva Viktoria Nikișina Evgenia Lamonova Svetlana Boiko | Italia Margherita Granbassi Claudia Pigliapoco Benedetta Durando Elisa Di Francisca |
Sabie | Aleksandra Socha (POL) | Ekaterina Fedorkina (RUS) | Ilaria Bianco (ITA) Cătălina Gheorghițoaia (ROU) |
Sabie pe echipe | Rusia Sofia Velikaia Elena Neceaeva Svetlana Kormilițîna Ekaterina Fedorkina | România Cătălina Gheorghițoaia Andreea Pelei Irina Covaliu Dorina Mihai | Italia Ilaria Bianco Rosanna Pagano Marianna Tricarico Francesca Buccione |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 5 | 5 | 4 | 14 |
2 | România | 2 | 1 | 1 | 4 |
3 | Polonia | 1 | 4 | 4 | 9 |
4 | Austria | 1 | 0 | 1 | 2 |
Ucraina | 1 | 0 | 1 | 2 | |
6 | Germania | 1 | 0 | 0 | 1 |
Elveția | 1 | 0 | 0 | 1 | |
8 | Ungaria | 0 | 1 | 1 | 0 |
9 | Franța | 0 | 1 | 0 | 1 |
10 | Italia | 0 | 0 | 5 | 5 |
Suedia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 12 | 12 | 18 | 42 |