Liste over stortingsrepresentanter 1848–1850
Liste over alle stortingsrepresentanter i perioden 1848 til 1850. Listen omfatter alle som ble valgt til Stortinget. Totalt var det 105 representanter fra 38 valgkretser, hvorav 67 representanter fra 17 landkretser (amt) og 38 representanter fra 21 bykretser.
Landkretser
Smaalenenes Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Landmand Hans Chrystie d.y. | |
Gaardbruker, sag- og møllebrukeier Jacob Roll (1794–1857) | |
Sogneprest Holger Fersløv Sinding | |
Gaardbruker, fløtningsinspektør Simen Christian Berg |
Akershus amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Gaardbruker Ole Christensen Walstad | |
Gaardbruker Jacob Hansen Hoelstad | |
Gaardbruker Lars Thorstensen Tønsager | |
Redaktør og aviseier Adolf Bredo Stabell |
Hedemarkens Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Eier av Odals verk og av jordegods John Collet Bredesen | |
Res. kap. Haagen Ludvig Bergh | |
Underretsprokurator Mikael Heggelund Kildal | |
Gaardbruker Christian Halvorsen Svenkerud |
Christians Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Gaardbruker, amtsrevisor Peder Jensen Fauchald | |
Sogneprest Georg Prahl Harbitz | |
Gaardbruker Arne Hansen Baggerud | |
Gaardbruker John Johnsen Harildstad |
Buskeruds Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Gaardbruker Gudbrand Trulsen Kjekstad | |
Gaardbruker Auen Gregersen | |
Klokker, lærer Nils Nilsen Hilsen | |
Sorenskriver Georg Peter Rasch |
Jarlsberg og Laurviks Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Sogneprest Jens Hovland Otterbech | |
Kapteinløitnant, tøimester, konsulent marinedep. Henrik Steffens Hagerup | |
Gaardbruker Ole Henningsen Holtan | |
Gaardbruker Jakob Olsen Schjerven |
Bratsberg Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Kst. foged Frederik Charlow Sophus Borchsenius | |
Gaardbruker Tormod Knudsen (Borgjordet) | |
Gaardbruker. lensmand Petter Mikkelsen Mandt | |
Gaardbruker Mathias Matiassen Kleppen |
Nedenæs og Raabygdelagets Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Gaardbruker Reier Thorsen Lilleholt | |
Gaardbruker, lensmand Halvor Olsen Stamsø | |
Kirkesanger og lærer Nils Nilsen Enge |
Lister og Mandals Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Lærer og kirkesanger Søren Pedersen Jaabæk | |
Byfoged Christian Cornelius Paus | |
Kirkesanger og lærer Aanen Olsen Bergsager | |
Gaardbruker, skipperborger Gabriel Michelsen (Bordvig) |
Stavanger Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Gaardbruker, kirkesanger, lærer Ole Gabriel Gabrielsen Ueland | |
Gaardbruker, veiispektør, lensmand Ingebret Svendsen Mossige | |
Gaardbruker Lars Olsen Kolbenstvedt | |
Gaardbruker, postaapner, gjestgiver, landhandler Gabriel Monsen |
Søndre Bergenhus Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Gaardbruker Johannes Olsen Veseth | |
Publicist, politiker, statsrevisor Ludvig Kristensen Daa | Valget forkastet mot 2 stemmer.[note 1] |
Sogneprest Niels Koren | |
Sogneprest Claus Nils Holtzrod Daae | |
Sogneprest og provst Laurentius Stub Koren | Suppleant, møtte i stedet for Ludvig Kristensen Daa. |
Nordre Bergenhus Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Kaptein Christian Frederik Fasting | |
Gaardbruker Thorsten Guttormsen Fretheim | |
Amtmand Hans Tostrup | |
Gaardbruker Christopher Olssen Svanøe |
Romsdals Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Kaptein og chef for det sundalske kompani Dominicus Nagell Lemvig Brun | |
Lensmand, gaardbruker Jon Gundersson Neergaard | |
Sogneprest og provst Aage Schavland | |
Gaardbruker Sjur Hansen Halkjeldsvik |
Søndre Trondhjems Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Res. kapellan Nils Nilssøn Dahl | |
Gaardbruker Ingebrigt Haldorsen Sæter | |
Overstiger Knud Olsen | |
Lensmand Johan Grøn Lund |
Nordre Trondhjems Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Underretsprokurator Rasmus Hansen | |
Sogneprest Christopher Winther Scheen | |
Lærer, gaardbruker Jacob Staalesen Velde | |
Gaardbruker Anders Henriksen Sandstad |
Nordlands Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Sogneprest Truls Krog Koch | |
Foged Hans Holst | |
Kirkesanger og lærer Johan Augustinussen | |
Forlikskommissær Augustinus Johannessøn Sellevold |
Finmarkens Amt
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Sorenskriver Even Saxlund | |
Lensmand, sparebankkasserer, kommunekasserer Ole Peter Schjølberg | |
Sogneprest Nils Frederik Julius Aars | |
Handelsmand Nicolai Normann Dons |
Bykretser
Fredrikshald
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Trælasthandler, skibsreder Martin Hansen | Permittert fra 22. juni, suppleanten Hopp møtte[1] |
Toldkasserer Henrik Helliesen | |
Kjøbmand Michael Peter Hopp | Suppleant, møtte fra 28. juni[1] |
Fredriksstad og Sarpsborg
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Sorenskriver Just Johan Bing |
Moss og Drøbak
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Amtmand Christian Birch-Reichenwald | |
Byfoged David Vogt |
Christiania og Lillehammer
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Professor Anton Martin Schweigaard | |
Kjøbmand Ole Mathæus Hauge | |
Ekspeditionssekretær Christian Zetlitz Bretteville | |
Politimester Carl Andreas Fougstad |
Drammen
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Kjøbmand, trælasthandler Johan Frederik Thorne | |
Amtmand Gustav Peter Blom | |
Underretsprokurator John Collett Postumus Elieson |
Kongsberg
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Direktør Peder Christian Holst |
Holmestrand
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Gaardbruker Jens Holst Crøger |
Tønsberg
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Kjøbmand, mægler, stadskaptein Johan Henrik Dietrichs | Dietrichs permittert fra 6. mai 1848[2] |
Kjøbmand Samuel Mathiassen Føyn | Suppleant, møtte for Dietrichs fra 22. mai[2] |
Laurvik og Sandefjord
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Sjø- og landkrigskommissær Johan Jørgen Broch |
Skien
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Journalist Herman Bagger |
Porsgrund og Brevik
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Sogneprest Daniel Bremer Juell |
Kragerø
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Kjøbmand, skibsreder Hans Biørn Wenneberg |
Østerrisør
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Underretsprokurator Robert Nicolai Horneman |
Arendal og Grimstad
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Toldkasserer Otto Vincent Lange |
Christianssand
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Biskop Jacob von der Lippe | |
Amtmand Carl Valentin Falsen | |
Stiftsoverretsprokurator Nils Wisløff Rogstad |
Flekkefjord
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Kjøbmand Nils Elias Børresen |
Stavanger
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Byfoged, byskriver, politimester Halvor Olaus Christensen | |
Kjøbmand Johan Christian Johnsen | |
Persone kapellan Hans Jensen Blom |
Bergen
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Rektor Hans Holmboe | |
Chef Jens Gran | |
Amtmand Jens Schydtz | |
Chef Carl Konow |
Christianssund og Molde
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Sogneprest Jens Christian Folkman Schaanning |
Trondhjem og Levanger
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Sogneprest Hans Riddervold | Statsråd fra 19. april 1848 |
Borgermester Honoratus Bonnevie | Bonnevie døde 27. mars 1848 |
Kjøbmand Ole Andreas Krogness | |
Oberstløitnant Christian Worm Sommerschild | Sommerschild døde 4. februar 1848[note 2] |
Kobberslager og branddirektør Johan Peter Bye | 2. suppleant, møtte etter Sommerschild |
Politimester Henrik Lysholm | 3. suppleant, møtte etter Bonnevie |
Handelsmand, vicekonsul Gerhard Hoë | 4. suppleant, møtte for Hans Riddervold |
Tromsø
Navn | Kommentarer/Suppleanter |
---|---|
Amtmand Anton Theodor Harris |
Kilder
Noter
- ^ Valget av Ludvig Kristensen Daa ble forkastet av Stortinget fordi han ikke var bosatt i amtet. 1. suppleant Laurentius Stub Koren ble innkalt 7. februar og møtte fra 10. mars. (Lindstøl side 230)
- ^ Christian Worm Sommerschild døde 4. februar 1848 på vei til tinget i Kristiania. 1. suppleant Christian Petersen ble kalt inn 7. februar. Han meldte imidlertid sykdomsforfall 21. februar, og derfor ble Johan Peter Bye innkalt og møtte fra 28. februar. Honoratus Bonnevie døde 27. mars 1828. Henrik Lysholm ble kalt inn og møtte fra 26. april. Riddervold ble utnevnt til statsråd 19. april 1848. Hoë ble innkalt 26. april og møtte fra 26. mai. (Lindstøl side 237)
- ^ a b Lindstøl side 232
- ^ a b Lindstøl side 238
- Lindstøl, Tallak (1857-1925) (1914). Stortinget og statsraadet: 1814-1914. De enkelte storting og statsraader 1814-1885. Kristiania: Steen'ske bogtrykkeri.
- Norsk samfunnsvitenskapelig datatjeneste Arkivert 5. april 2015 hos Wayback Machine.
- kildevilkår[død lenke]
"(En del av) De data som er benyttet i denne publikasjonen er hentet fra Norsk samfunnsvitenskapelig datatjenestes Politikerarkiv. NSD er ikke ansvarlig for hverken analysen av dataene, eller for de tolkninger som her er gjort."